Postanowiliśmy otworzyć ten dział po tym, jak kilkukrotnie zdarzyło się że nasi niedoszli klienci, po wyborze innego zespołu, i już po imprezie, pisali do nas że żałują swojego wyboru. Postaramy się tutaj przybliżyć Państwu to, jak szukać i na co zwracać szczególną uwagę przy podejmowaniu decyzji, by impreza była naprawdę udana. Wynajmując dzisiaj zespół, czy to na ważną imprezę firmową, czy najczęściej na najważniejszy dzień w życiu, jakim jest ślub i wesele, trzeba zdecydowanie uważać, by nie zatrudnić zespołu, który jest tylko zespoło-podobnym, i z prawdziwą muzyką tak na prawdę nie ma nic wspólnego.


   1) MUZYKA NA ŻYWO

Pierwszą i zasadniczą sprawą jest to czy dany zespół gra na żywo. Ponad połowa klientów którzy do nas dzwonią, jest bardzo zdziwiona faktem, że są zespoły które na żywo nie grają. Niestety takich zespołów jest około 80 %. Rozwój techniki w branży muzycznej sprawił, że wystarczy dzisiaj zakupić instrument klawiszowy, skopiować utwory z komputera i ... gra muzyka. Jakość tych aranży nigdy nie jest dobra, czasami wręcz tragiczna, a na rynku muzycznym jest masa " zespołów " tak właśnie " grających ". Często towarzyszy temu dogranie solówki na saksofonie i wokal. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę choćby na instrumenty występujące w zespole, którym jesteśmy zainteresowani. Jest taka zasada. Jeśli zespół gra na żywo musi tam być co najmniej czterech muzyków grających, w tym akustyczne bębny. Perkusja elektroniczna pozwala łatwiej przemycić utwór z dysku, natomiast zupełny brak perkusji w zespole, świadczy już o graniu z dysków. Granie z playback-u ma takie zalety że nie wymaga dużo trudu, dlatego też ceny tych zespołów są niskie. Wady ? Po imprezie okazuje się że nie było tego czegoś. Że zespół nie " porwał do tańca " gdyż muzyka była mechaniczna. Często są przypadki zatrzymania się utworu w połowie ( uszkodzona dyskietka ) a jak czegoś dany zespół nie ma na dysku, to po prostu tego nie zagra. Zespoły takie nie są w stanie też często zagrać np. sto lat " na zawołanie " czy oczepin. Najgorsze jest jednak to że bardzo często nie przyznają się do tego podczas rozmowy, czy podpisywania umowy, utrzymując że grają na żywo. Na końcu napiszemy jak rozmawiać i o co pytać, by zmniejszyć ryzyko tego że zostanie się w pewnym sensie oszukanym.


   2) WOKALIŚCI, WOKALISTKI

Klienci często zabiegają o to by w zespole była wokalistka. Jest to zrozumiałe, damski głos, jest ciekawiej i zawsze to ozdoba zespołu. Jednak jest coś na co należy zwrócić szczególną uwagę. Męski wokal w zespole jest bardzo ważny, i to on powinien przeważać. Wiele zespołów zatrudnia wokalistki ponieważ mają bardzo kiepskie męskie wokale. Podczas rozmowy dobrze zapytać ile śpiewa wokalistka, ile wokalista. Najlepiej jest jeśli podczas bloku utworów ( powiedzmy pięć ) trzy będzie śpiewał wokalista a dwa wokalistka. Jeśli przeważa wokalistka, albo wszystko śpiewa wokalistka to radzimy uważać. Jeśli jest super wokalistką będzie to jeszcze do przyjęcia ... ale jeżeli śpiewa w wysokich tonacjach, albo jej barwa głosu jest powiedzmy średnia, to po kilku godzinach po prostu zamęczy gości. O sytuacjach takich iż zespoły mają aranże ponagrywane już z wokalem i " śpiewają " na tzw. " rybkę " nie będziemy się rozpisywać. Jednak takie sytuacje też się zdarzają.


   3) INSTRUMENTY, NAGŁOŚNIENIE

Bardzo ważną rzeczą w każdym zespole muzycznym jest to, na jakich instrumentach grają muzycy, oraz jakiego sprzętu estradowego używają do nagłośnienia. Istotną tutaj rzeczą jest też dobre i efektowne oświetlenie, które każdy zespół posiadać powinien. To właśnie oświetlenie tworzy cały klimat sceny. Jeśli chodzi o instrumenty to ich jakość powinna być na najwyższym poziomie. Tanie instrumenty po prostu nie brzmią. Tak samo ma się rzecz w przypadku nagłośnienia. Nie raz widzieliśmy jak dosłownie " katowano " gości kiepskim sprzętem. Kiepskie nagłośnienie ma to do siebie, że wszystko skrzeczy i trzeszczy a nie gra. Nie brzmi najprościej mówiąc. Na salę gdzie wchodzi nam powiedzmy dwieście osób, potrzebne jest nagłośnienie które temu sprosta, i nie chodzi tylko o moc. Chodzi przede wszystkim o jakość. Każdy z nas nie raz był na imprezie, gdzie nie mógł zrozumieć nic co mówią ze sceny, czy co śpiewają. To właśnie była kwestia nagłośnienia. Dobre nagłośnienia są niestety bardzo drogie i większość zespołów ich po prostu nie posiada.


   4) PORÓWNYWANIE ZESPOŁÓW

Zdarza się bardzo często, iż szukając zespołu na imprezę, porównuje się kilka zespołów ze sobą. Jest to jak najbardziej słuszne. Jednak aby takie porównania były udane, powiemy jak to robić. Jeżeli dane zespoły mają swoje płyty demo, to zawsze porównywać należy płyty. Nie można zrobić tak, że posłucha się płyty jednego zespołu, a pojedzie na imprezę posłuchać drugiego. Albo porównujemy ze sobą płyty, albo muzykę na występię tych zespołów. Jeżeli nie mamy możliwości posłuchania na imprezie to warto poprosić zespół o pełną płytę. Każdy dobry zespół taką płytę posiada. Mamy wtedy możliwość posłuchania tego na dobrym sprzęcie w domu. Najlepiej słuchać tego dosyć głośno, przybliży to wtedy mniej więcej atmosferę imprezy, i pozwoli ocenić jak zespół gra. Można również to zrobić słuchając dema na stronach internetowych zespołów, ale zdecydowanie należy podłączyć wtedy komputer do jakiegoś domowego nagłośnienia.


 

 

Podstrona w budowie

 

 

  strona główna o nas galeriademokobylany kontakt

Webmaster - Tomasz Pajdzik